Rezonans magnetyczny jak się przygotować
PRZYGOTOWANIE DO BADANIA REZONANSEM MAGNETYCZNYM
- W wypadku badania z zastosowaniem środka kontrastowego konieczne jest wykonanie badania poziomu kreatyniny oraz GFR nie dłużej niż 1-7 dni przed badaniem. Wynik należy dostarczyć do pracowni rezonansu.
- W przypadku badania MR gruczołu krokowego, jamy brzusznej i miednicy, dodatkowo na
4 dni przed badaniem należy przejść na dietę lekkostrawną. Natomiast przez 3 dni przed badaniem zalecamy przyjmować lek Espumisan, ostatni raz rano w dniu badania, a także
2 dni przed badaniem zastosować czopek glicerynowy. - Pacjenci odczuwający silne dolegliwości bólowe utrudniające pozostawanie w bezruchu proszeni są o wcześniejsze przyjęcie leków przeciwbólowych.
- Jeśli lekarz nie zalecił inaczej, przyjmowane na stałe leki należy przyjmować, tak jak zwykle.
- Pacjent, który będzie podawany badaniu z kontrastem (dożylna iniekcja środka kontrastowego) powinien na 3 godziny przed badaniem pozostać bez jedzenia a najpóźniej na godzinę przed badaniem powstrzymać się od picia. Nie należy palić papierosów, rzuć gumy.
- Na badanie należy przyjść co najmniej 20 minut przed wyznaczoną godziną, w celu wypełnienia ankiety medycznej.
- Następnie pacjent zostanie poinstruowany o konieczności usunięcia wszelkich metalowych przedmiotów z kieszeni i włosów, a także metalowej biżuterii. Ubrania z metalowymi elementami, karty magnetyczne, klucze, monety, przedmioty elektroniczne (telefon, zegarek) należy pozostawić w szafce w przebieralni.
- Ponadto każda osoba, która chciałaby przebywać z pacjentem w pomieszczeniu (np. rodzic
z dzieckiem), będzie musiała postępować zgodnie z tymi samymi instrukcjami i procedurami,
w tym wypełnić te same formularze. Wszelkie wątpliwości lub pytania można kierować do personelu medycznego przed badaniem.
Podczas trwania badania pacjent jest cały czas obserwowany przez personel medyczny.
W razie pogorszenia się samopoczucia pacjent ma w zasięgu ręki przycisk alarmowy, który w razie potrzeby należy użyć.
Czas trwania badania uzależniony jest od kilku czynników, ale trwa ono przeciętnie od 20 do 40 minut.
Pacjenci po podaniu dożylnego środka kontrastowego powinni przyjąć minimum 2 litry płynów (najlepiej wody niegazowanej) w ciągu 12 godzin po badaniu.
REZONIKA Sp. z o.o. współpracuje z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie wykonywania badań rezonansem magnetycznym. Badania wykonywane są w naszej pracowni, która mieści się w Świdniku przy ulicy Drewnianej 61. Pacjenci, którzy chcieliby skorzystać z badania w ramach NFZ mogą zarejestrować się telefonicznie pod numerem 606 805 700, osobiście w miejscu udzielania świadczeń pod adresem: ul. Drewniana 61 w Świdniku, a także w formie elektronicznej https://rejestracja.rezonika.pl
Zapraszamy!